DZIAŁANIA PODJĘTE W RAMACH PROGRAMU ODLASKOWA SZKOŁA
Przedstawienie „Byś bezpieczny był na drodze”.
Uczniowie klasy II przygotowali przedstawienie pt. „Byś bezpieczny był na drodze”. Inscenizacja, którą zaprezentowali, w zabawny sposób pouczała, jakie skutki może przynieść nieprawidłowe zachowanie na ulicy. Teatrzyk był skierowany do przedszkolaków oraz wszystkich uczniów szkoły podstawowej. Po skończonym przedstawieniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla klas I-III za udział w konkursie plastycznym „Jestem bezpieczny w drodze do szkoły” oraz dla klas IV-VI uczestniczących w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy.
Happening pod hasłem „Chcemy bezpiecznej drogi do szkoły”
W ramach akcji „Odblaskowa szkoła” – 30 października 2014 r. zorganizowano happening pod hasłem „Chcemy bezpiecznej drogi do szkoły”, w którym wzięli udział uczniowie z klas 1-6 pod opieką nauczycieli. Przemaszerowali z transparentami spod budynku szkoły drogą wojewódzką, biegnącą przez Binarową w kierunku Racławic, pokonując tam i z powrotem około 2 km. Całe wydarzenie przebiegło pod czujnym okiem funkcjonariuszy policji . Dzieci i młodzież ubrani w kamizelki odblaskowe niosąc transparenty z hasłami zwracającymi uwagę na bezpieczne poruszanie się po drodze i apelującymi do kierowców o ostrożną i odpowiedzialną jazdę samochodem, chciały przede wszystkim zamanifestować potrzebę wykonania chodnika i przejścia dla pieszych, aby rzeczywiście droga do szkoły mogła być bezpieczna. Dziękujemy Komendzie Policji za wsparcie, a naszym uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu happeningu.
PETYCJA UCZNIÓW DO PANI BURMISTRZ W SPRAWIE BUDOWY CHODNIKA
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Binarowej w ramach konkursu „Odblaskowa szkoła”, podejmują działania mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas drogi do i ze szkoły. Dostrzegli problem braku chodnika i przejścia dla pieszych, które znajdowałoby się w pobliżu drogi do obiektu szkolnego.
Co prawda istnieje przejście dla pieszych, jednak znajduje się ono w odległości kilkudziesięciu metrów od miejsca, w którym uczniowie codziennie przekraczają jezdnię. Znaki drogowe ostrzegające kierowców o wzmożonym ruchu dzieci również nie są ustawione we właściwym miejscu.
Droga w Binarowej jest drogą wojewódzką, z której korzysta coraz więcej samochodów osobowych i ciężarowych, a pieszym uczestnikom ruchu pozostaje jedynie wąskie i niebezpieczne pobocze.W związku z powyższym uczniowie postanowili wystosować do Pani Burmistrz Biecza własnoręcznie napisany list, w którym proszą o budowę na terenie wsi chodnika oraz odpowiednie oznakowanie jezdni. We wtorek 28 października 2014 roku przedstawiciele przedszkola oraz wszystkich klas szkoły podstawowej udali się do ratusza w Bieczu, aby własnoręcznie wręczyć Pani Burmistrz swoją petycję popartą licznymi podpisami koleżanek i kolegów. Pismo zostało zarejestrowane w dzienniku podawczym, a spotkanie z Panią Burmistrz przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze.
Uczniowie otrzymali zapewnienie, iż władze dołożą wszelkich starań aby w przyszłym roku wybudowano we wsi chodnik, a dzieci mogły bezpiecznie pokonywać drogę do i ze szkoły.
MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO W NASZEJ SZKOLE
W czwartek 23 października 2014 roku na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej utworzono miasteczko ruchu drogowego. Zbudowano je w celu prowadzenie działań edukacyjnych na temat przepisów ruchu drogowego oraz popularyzowania wiedzy i podnoszenia umiejętności prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.
Na początku zajęć wszystkie dzieci przypomniały sobie zasady obowiązujące wszystkich uczestników ruchu drogowego.Po zapoznaniu z przepisami nadszedł czas na zastosowanie ich w praktyce. Miasteczko zaprojektowano z myślą o jak największej ilości elementów i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, z którymi młody uczestnik spotka się na drogach publicznych. Rozmieszczono elementy w taki sposób, by odzwierciedlały rzeczywisty ruch uliczny, w tym: rondo, różnego rodzaju skrzyżowania i zjazdy, sygnalizację świetlną, przejazd kolejowy, przejścia dla pieszych, chodniki, znaki drogowe, a w sąsiedztwie plac zabaw dla dzieci, szpital oraz parking dla rowerów. Najmłodsi uczestnicy podzieleni na zespoły mogli poznawać zasady poruszania się po drodze i trenować umiejętności bezkolizyjnego kierowania rowerem w warunkach symulujących rzeczywisty ruch uliczny. Chętnie wcielali się w role pieszych, rowerzystów, policjantów, sanitariuszy i dzieci bawiących się na placu zabaw. Z pewnością mieli okazję, by poćwiczyć właściwe zachowania w bezpiecznych i spokojnych warunkach. Bezpieczeństwo ruchu drogowego zależy od zachowania wszystkich jego uczestników. Przeprowadzone zajęcia miały na celu popularyzację zasad poruszania się po drogach oraz kształtowanie prawidłowych nawyków u najmłodszych. Dzięki zajęciom w miasteczku uczniowie mieli możliwość korygowania popełnionych błędów oraz praktycznego sprawdzenia znajomości przepisów, jak również bardzo istotnego przełamywania barier psychologicznych przed poruszaniem się w warunkach ruchu ulicznego i udzielania pierwszej pomocy. Wszystkim uczniom, a także nauczycielom bardzo przypadł do gustu pomysł realizacji zadania. Liczymy więc na kontynuację podobnych działań.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM W RAMACH AKCJI „ODBLASKOWA SZKOŁA”
W środę 1 października naszą szkołę odwiedził pan Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Uczniowie klas I-VI uczestniczyli w spotkaniu w ramach konkursu „Odblaskowa szkoła”, które miało na celu uświadomić potrzebę dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pan Policjant poprowadził wykład na temat zagrożeń w życiu codziennym oraz sposobach unikania niebezpiecznych sytuacji.Przedstawił także uczniom zalety płynące z korzystania z elementów odblaskowych oraz zwrócił uwagę na wiele niebezpieczeństw związanych z zabawami w niedozwolonych miejscach.
Uczniowie z wielką uwagą i przejęciem słuchali tego, co miał im do powiedzenia oraz chętnie podejmowali dyskusję. Na podsumowanie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali elementy odblaskowe ufundowane przez szkołę oraz PZU.
WARSZTATY Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
Dnia 16 października o godzinie 12.00 trwało ogólnopolskie bicie rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W ramach akcji „Odblaskowa szkoła”, poświęconej bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły, uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Binarowej mieli przyjemność uczestniczyć w ustanawianiu rekordu oraz zorganizowanych warsztatach pierwszej pomocy.Zajęcia prowadzone przez nauczycielki oraz wolontariuszki obejmowały część teoretyczną i ćwiczenia praktyczne. Dzieci poznały zasady związane z bezpieczeństwem w trakcie udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowe czynności ratujące życie: wzywanie pomocy przez telefon, sprawdzanie oddechu, wdechy i uciski ratownicze.Każdy uczeń miał możliwość zdobycia praktycznej wiedzy kształtującej właściwe nawyki w trudnych sytuacjach. Uczestnicy zajęć wykazywali duże zaangażowanie oraz chęć ratowania ludzkiego życia.
galeria z warsztatów z udzielania pierwszej pomocy
MAGDALENA RUTANA