Król Kazmierz Wielki
Król Kazimierz III wieli urodził się w 1310 roku w Kowalu, jako najmłodszy syn Władysława Łokietka i Jadwigi Bolesławówny , córki Bolesława Pobożnego. Tron polski objął w 1333 roku, mając zaledwie 23 lata. Nowy monarcha rozpoczął panowanie w trudnych warunkach, kiedy od północy zagrażali Krzyżacy, a od południa władcy Czech. Jego państwo składało się jedynie z Małopolski, Wielkopolski, ziemi łęczyckiej i sieradzkiej. Władca z pomocą swoich prawników i dyplomatów umiejętnie rozwiązywał konflikty z sąsiadami i odzyskał utracone ziemie: Pomorze Gdańskie, Śląsk, przyłączył Ruś Halicką I Mazowsze. Dzięki tym zabiegom Polska dwukrotnie powiększyła swoje terytorium. Władca wzmocnił i zreformował Królestwo Polskie, dzięki temu powstało silne i nowoczesne państwo na arenie międzynarodowej. Zreformował system monetarny(wprowadzając jednolitą monetę zwaną groszem) sądowniczy, administracyjny, ujednolicił prawo( spisał dwa statuty dla Małopolski i Wielkopolski) nadawał liczne przywileje dla wszystkich grup społecznych. W dziedzinie nauki i kultury jego największym osiągnięciem było w 1364 roku ufundowanie pierwszego na ziemiach polskich a drugiego w Europie uniwersytetu zwanego Akademią Krakowską, który kształcił elitę kraju: lekarzy, prawników, urzędników.
O królu Kazimierzu wielkim mówi się, „że zastał Polską drewnianą a zostawił murowaną”. Aby zwiększyć bezpieczeństwo Królestwa Polskiego budował liczne umocnienia. 26 miast opasał murami obronnymi, zbudował około 50 zamków głównie w Małopolsce , Mazowszu i Kujawach. Nadał akty lokacyjne ponad 100 wsiom i 50 miastom. Również Binarowa zawdzięcza temu królowi swoje istnienie, gdyż 23 czerwca 1348 roku król Kazimierz na Wawelu sołtysowi dokument na lokację wsi na prawie niemieckim. W dokumencie tym wieś miała liczyć 60 łanów i zwolniona była z powinności feudalnych na 20 lat. Za jego panowania lokowano w ówczesnym obrębie ziemi bieckiej aż 55 wsi. Ponadto Kazimierz Wielki uposażył tez sołectwo, nadał przywileje i określił powinności dla sołtysów wobec grodu bieckiego. Binarowa stanowiła wówczas ważny ośrodek gospodarczy grodu. Wiele lat jej zarządcami byli urzędnicy bieccy. Jan Długosz w kronice „Roczniki, czyli kroniki Królestwa Polskiego” pisze „ Dla ojczyzny łaskawy, poddanych traktował z umiarem. Pragnął gorąco wzmocnienia i wzbogacenia ojczyzny i państwa. Uprzejmy i uczciwy łatwo dopuszczał do siebie ludzi każdego stanu, rodu i wieku. Dla wszystkich życzliwy tak dla szlachty, jak dla wieśniaków, tak bardzo przestrzegał sprawiedliwości, że nie dopuszczał, by panowie i dziedzice wyrządzali krzywdę i niesprawiedliwość własnym chłopom i strzegł ich jak jakiegoś szczególnego skarbu”
Król Kazimierz Wielki zmarł w 1370 roku pozostawiając Królestwo Polskie jako nowoczesne państwo liczące się w Europie. Jego praca , szlachetność, dyplomacja przyczyniły się do stworzenia silnego Królestwa Polskiego. W osobie króla Kazimierza Wielkiego , jego działaniach i poglądach zawarte są fundamentalne ideały i wartości: patriotyzm, tolerancja, troska o dobro ojczyzny i losy swojego państwa, pomoc uciśnionym, sprawiedliwość, mądrość , rozwaga w podejmowaniu decyzji, dbałość o rozwój kultury i nauki. Wartości te winny stać się dla uczniów naszej szkoły wzorem do naśladowania.