Certyfikat Civis et Patria dla naszej szkoły
16 listopada br. odbyło się Krakowie uroczyste podsumowanie konkursu na projekt edukacyjny: „Małopolska moje miejsce na ziemi- moja mała Ojczyzna”, organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.Wręczenie certyfikatów odbyło się w trakcie III Dni Pamięci organizowanych w ramach Programu Kultura Pamięci – Tożsamość Małopolski.
W uroczystym podsumowaniu udział wzięli zaproszeni goście: Jerzy Miller-wojewoda Małopolski, Stanisław Kracik, Aleksander Palczewski-Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną i promocją Małopolskiego Dziedzictwa Kulturowego. Licznie przybyli także zaproszeni nauczyciele i uczniowie z całego województwa małopolskiego-laureaci projektu „Małopolska moje Miejsce na ziemi”. Uczestnicy tej uroczystości mieli okazję obejrzeć występ grupy rekonstrukcyjnej ”Policja II RP a Granatowa Policja”, posłuchać wzruszających wspomnień córki Franciszka Banasia-funkcjonariusza Policji II RP,który uratował życie wielu Żydom, za co został uhonorowany medalem i tytułem-Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Najważniejszym punktem spotkania było wręczenie certyfikatów CIVIS et PATRIA laureatom nagrodzonym w III edycji konkursu. Ten honorowy tytuł przyznawany jest szkołom w uznaniu za działania kształtujące tożsamość młodego pokolenia.W kolejnej edycji projektu laureatem został Zespół Szkolno-Przedszkolny w Binarowej, który w roku szkolnym 2011/2012 realizował projekt pt:„Ziemia gorlicka-moja mała Ojczyzna”.Celem konkursu było m.in. propagowanie działań podtrzymujących tradycje narodową,-wzmacniających więzi lokalne; popularyzacja wiedzy o własnym regionie, jego historii, przyrodzie i dziedzictwie kulturowym; budowanie poczucia odpowiedzialności za miejsce w którym żyjemy, rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów. Udział w konkursie polegał na zaplanowaniu i zrealizowaniu przez szkołę działań z czterech lub więcej obszarów m.in: historia regionu- istotne wydarzenia, świadkowie historii; miejsca pamięci narodowej; polskie dwory i losy ich mieszkańców; kultura regionu: obrzędy, tradycje, zabytki.
Koordynatorki projektu: Małgorzata Stec, Alicja Lignar