Dzisiaj jest: 30 Marzec 2020    |    Imieniny obchodz: Amelia, Leonard, Dobromir

Zimowa Szkoła Wolontariatu

Obszerna fotorelacja z Jodłówki Tuchowskiej

W drugim tygodniu ferii  piętnastoosobowa grupa wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyła  w Zimowej Szkole Wolontariatu, która odbyła się w Jodłówce  Tuchowskiej. 10 lutego wraz z opiekunem wyjechaliśmy na owe szkolenie. Kiedy dotarliśmy na miejsce każdy był bardzo przejęty i szukał swoich pokoi. Po rozpakowaniu i zapoznaniu się z placówką udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie odbyło się uroczyste powitanie wolontariuszy. Oprócz nas przybyli tutaj wolontariusze z innych miejscowości. Na  samym początku poznaliśmy naszych opiekunów grup. Tematyką tegorocznych warsztatów był temat „Na tropach serca”. Na pierwszych zajęciach każdy z nas opowiadał o swoich doznaniach związanych z działaniem wolontariatu. Wolontariusze z Binarowej wykazali się ogromną aktywnością. Pod koniec pierwszego dnia opiekunowie zorganizowali ognisko, gdzie śpiewaliśmy piosenki i zajadaliśmy się pysznymi kiełbaskami. Aby zrzucić nadmiar kalorii każdy z chęcią udał się na  zabawę z elementami dyskoteki,  nauczyliśmy się nowych tańców. Po dniu pełnym wrażeń każdy zmęczony udał się do łóżek, aby na następny dzień być wypoczętym i gotowym do dalszej pracy.

Tematyką drugiego dnia było „cierpienie”.  Temat był ciekawy, lecz wymagał od nas dojrzałego myślenia i powagi. Mówiliśmy o tym jak pomóc osobą samotnym, chorym, mającym problemy. Stworzyliśmy plakaty, aby przybliżyć sobie cierpienie tych osób. Oglądnęliśmy również film pt. „Chiara Luce Badano”. Opowiadał on o włoskiej dziewczynie, która jak na swój wiek była bardzo dojrzała i ze spokojem przyjęła to do wiadomości, że jest chora na raka i wkrótce umrze. Film był bardzo interesujący co uświadomiło nam, że życie jest krótkie i nie wolno nam poddawać się w trudnych chwilach, gdyż zawsze znajdą się osoby, które mogą nam pomóc. Na ostatnim naszym wykładzie ćwiczyliśmy zaufanie, w parach musieliśmy przejść wyznaczoną trasę z przeszkodami. Jedna  osoba z pary miała zawiązane oczy, a druga kierowała. Zadanie poszło nam dobrze i  nikomu nic się nie stało. Punktem kulminacyjnym drugiego dnia był film pt. „Milioner z ulicy”. Główny bohater z filmu pochodził z Indii i grał o dużą kwotę pieniędzy w programie Milionerzy. Wygrał ten program dzięki swoim przeżyciom z przeszłości, lecz każdy uznawał go za oszusta i musiał dowieźć swej niewinności. Film bardzo się spodobał co okazaliśmy gromkimi brawami.

W trzecim dniu Zimowej Szkoły Wolontariatu zajęcia nasze prowadziła pani Sabina, która wybrała z pośród nas króla grupy. Poprzez krótkie opowiadanie dowiedzieliśmy się jakie mamy charaktery. Opowiadanie okazało się pomocne, gdyż każdy przybrał cechy najbardziej odpowiadające jego osobie. Pod koniec dnia zebraliśmy się na sali gimnastycznej gdzie odbyło się podsumowanie naszej pracy. Na środek zaproszeni zostali królowie wszystkich grup, którzy wzięli udział w Milionerach. Po kolacji i pożegnaniu się z wszystkimi, autokarem pojechaliśmy do domu.

Zimowa Szkoła Wolontariatu pt. „Na tropach serca” nauczyła nas wiele  o działaniach wolontariuszy. Uświadomiliśmy sobie, że nie możemy tylko brać lecz musimy coś z siebie dać. Wiemy już jak pomóc osobom cierpiącym  i jak zachować się w niektórych sytuacjach. Bardziej wierzymy w swoje siły i umiejętności, nauczyliśmy się kreatywnego myślenia. Jesteśmy dumni z  tego że jesteśmy wolontariuszami. Te chwile zostaną na zawsze w naszych sercach.

P.A, P.K

 

 

 

Polecane strony

 

 

 

KO-Kraków

 

 http://www.oke.krakow.pl/inf/layout/professional/images/logo.jpg

 

CERTYFIKATY