Dzisiaj jest: 1 Październik 2020    |    Imieniny obchodz: Sława, Dionizy, Teofil

Narodowe Czytanie 2019

3.12.2019 roku w naszej szkole odbył się finał akcji Narodowe Czytanie. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała Polakom do czytania osiem polskich nowel: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków – Brunona Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza, Sawa – Henryka Rzewuskiego.

W uzasadnieniu wyboru tekstów do czytania Prezydent podkreślił, że ich „wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

            Nasi uczniowie z klasy V, w ramach zajęć rozwijających kreatywność, przygotowali interpretację trzech nowel: ,,Dobrej Pani”, ,,Katarynki” oraz ,,Sachema”. Fragmenty poszczególnych utworów odczytali zaproszeni goście: Pan Burmistrz Mirosław Wędrychowicz, Pan Grzegorz Nosal, Pani Elżbieta Knapik, Pani Renata Gołębiowska, Pani Dyrektor Jolanta Małczak oraz Ksiądz Proboszcz Bogusław Jurczak.

Mariola Bochenek

Polecane strony

 

 

 

KO-Kraków

 

 http://www.oke.krakow.pl/inf/layout/professional/images/logo.jpg

 

CERTYFIKATY