Dzisiaj jest: 30 Marzec 2020    |    Imieniny obchodz: Amelia, Leonard, Dobromir

Relacja z mobilności w Rumunii 25-29 marca 2019r.

Ostatni tydzień marca był dla uczennic klasy VIII i III gimnazjum z Binarowej nie lada wyzwaniem, ponieważ uczestniczyły w pierwszej mobilności typu learning/ teaching/ training w Rumunii. Ostatni rok uczennice przygotowywały się do wyjazdu realizując działania projektu BOOK Big Ocean of Knowledge, finansowanego w całości z programu Erasmus +. W spotkaniu brało udział pięć krajów partnerskich: Rumunia, Hiszpania, Turcja, Litwa i Polska. 


Po niedzielnych trudach dojazdu na miejsce Rosiorii de Vede pierwszy dzień spotkania wydawał się stresujący. Powitanie i występ artystyczny w wykonaniu rumuńskich uczniów oraz przejście po salach i poznanie szkoły zakończyły się prezentacją poszczególnych partnerów. Uczennice zaprezentowały główne informacje o Polsce, najważniejsze atrakcje turystyczne, a następnie przedstawiły Biecz i Binarową: zarys historyczny, położenie, zabytki. Wystąpienie było również okazją do zapoznania wszystkich partnerów z dotychczas wykonanymi zadaniami z etapów Old books, Books through history. 
 
Niewątpliwie najweselszym momentem dla uczniów były gry integracyjne, zadania sportowe oraz gra strategiczna typu treasure hunt, która polegała na skanowanie kodów QR przy pomocy aplikacji w smartfonach oraz podążanie za odczytanymi wskazówkami. Pogoda pozwoliła również na wykonanie flash mob na boisku szkolnym. 
 
Kolejny dzień mobilności skoncentrowany był na warsztatach tematycznych: uczniowie rywalizowali w grze Kahoot dotyczącej najbardziej znanych pozycji literatury powszechnej, rozpoznawali autora, bądź wątki zaczerpnięte z utworów literackich, gdzie oczywiście liczyła się poprawność odpowiedzi oraz prędkość jej udzielenia. Poznawaliśmy sposoby pracy z rzeczywistością rozszerzoną zwaną augmented books, która pozwala na skanowanie obrazów, nabierających cech realności. Ponadto pracowaliśmy nad fragmentem Pinokia C. Collodiego w języku angielskim tworząc w aplikacji graficznej formę komiksu.
Każdy z uczniów recenzował także swoją ulubioną książkę, niektóre z naszych uczennic wzięły książki ze sobą, dlatego mogły pokazać okładki, zachęcić do sięgnięcia po wybrane pozycje. 
 
Środa i czwartek dotyczyły ścieżki historyczno-kulturalnej, ponieważ w Zamku w Bran, oddalonym o 300km od Rosiorii, a położonym w wysokich górach poznaliśmy legendę hrabiego Draculi i zwiedziliśmy słynny Zamek. W Brasov natomiast mieliśmy okazję zwiedzić muzeum najstarszych manuskryptów zapisanych w języku rumuńskich: przekładów Biblii, ksiąg mszalnych, religijnych, historycznych. Ogromną atrakcją było muzeum pierwszej rumuńskiej szkoły, gdzie przewodnik odczytywał w języku starorumuńskim zapisy w podręcznikach z VIII wieku. Sale ogrzewane były piecami kaflowymi, a drewniane ławki przypominały ławy kościelne.
 
Podczas mobilności uczniowie byli bardzo aktywni językowo, oprócz poznawania nowych kolegów czy dyskusji tematycznych odwiedzali także etwinning, uzupełniali informacje na blogu projektu. Polscy uczniowie, którzy przecież za dwa tygodnie przystąpią do egzaminu w ramach treningu umiejętności egzaminacyjnych ćwiczyli formę emaila, wpisu na blogu, które można odnaleźć na stronie FB projektu.
 
Czas mobilności za nami, ale pozostaje cała masa wspomnień, satysfakcji, zadowolenia z własnego poziomu językowego, który pozwolił na swobodną komunikację z rówieśnikami. Daliśmy się poznać jako otwarta, tolerancyjna, chętna do nawiązywania relacji młodzież. Ufam, że to doświadczenia będzie procentować, a nawiązane znajomości przetrwają próbę czasu i odległości. 
 Kinga Augustyn-koordynator projektu
 

Polecane strony

 

 

 

KO-Kraków

 

 http://www.oke.krakow.pl/inf/layout/professional/images/logo.jpg

 

CERTYFIKATY