Dzisiaj jest: 25 Maj 2020    |    Imieniny obchodz: Grzegorz, Urban, Magda

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt  to święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu,patrona zwierzątekologów i ekologii. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił,że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi,bez względu na charakter, poglądy, narodowość,stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.

 

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. Obchody tego dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Obchody celebrują organizacje ekologiczne działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit, a także wegetarianie. W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w 1993 roku. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

Dlatego w naszej szkole  w dniu 11 października gościliśmy panią Katarzyną z gorlickiego schroniska „Psystań” oraz dzielnicowego pana Krzysztofa, którzy opowiedzieli o tak ważnych kwestiach dotyczących ochrony zwierząt. Pan policjant prosił by w drodze do szkoły i z powrotem zwracać szczególną uwagę na bezpańskie psy, które nieraz wałęsają się po drogach naszej miejscowości stanowiąc zagrożenie. Pani Kasia opowiedziała trochę o fundacji, a potem pozwoliła dzieciakom na przytulenie się do przemiłej kotki o wdzięcznym imieniu „Dożynka”.

Fundacja PSYstań dla Zwierząt powstała 10 stycznia 2016 by pomagać bezdomnym, niechcianym, porzuconym i wolnożyjącym zwierzętom z miasta Gorlice i gmin powiatu gorlickiego.

Fundację tworzą 3 członkinie Zarządu, rzesza wspaniałych wolontariuszy oraz podopieczni: koty, psy, wiewiórki oraz wszelkie inne zwierzaki wymagające pomocy. Na ten moment Fundacja nie posiada siedziby - wszystkie zwierzęta są w 2 domach tymczasowych.

Iwona Kosiba

    

 

Polecane strony

 

 

 

KO-Kraków

 

 http://www.oke.krakow.pl/inf/layout/professional/images/logo.jpg

 

CERTYFIKATY